fbpx

Nowe oznakowanie krakowskich taksówek

Koniecznie przeczytaj

Krakowskie taksówki zyskały nowe oznakowanie. Kontrastowe, żółto-czarne motywy zostały zastąpione barwami miasta, czyli biało-niebieskimi. Zmienił się również sposób informowania pasażera o kosztach podróży. Cennik każdego pojazdu zawiera teraz informację o maksymalnych cenach, stosowanych przez taksówkarza.

Nowe oznakowanie taksówek wynika z konieczności aktualizacji barw i symboli miejskich – podkreślając, że kolory Krakowa to biały i niebieski. Jest to również wymóg dostosowania oznaczeń do obowiązujących przepisów, wynikających z ustawy o transporcie drogowym. Od 1 stycznia 2020 r. umożliwiono wykonywanie przewozu taksówką z wykorzystaniem aplikacji mobilnej oraz kasy fiskalnej online zamiast taksometru. Z tego powodu aktualizacji wymagała naklejka na szybę taksówki, adresowana do jej pasażerów. W celu ujednolicenia systemu oznakowania, zmiana barw dotyczy również identyfikatorów taksówkarskich.

Informacja o maksymalnej cenie za przejazd

Kolejną modyfikacją, właściwie najważniejszą z punktu widzenia pasażera, jest wprowadzenie w cenniku informacji o maksymalnej cenie przejazdu, jaką stosuje taksówkarz. Dzięki temu turyści i mieszkańcy będą wiedzieć, jakiej ceny podróż nie może przekroczyć. Ta informacja znajduje się na bocznej tylnej szybie taksówki. Ceny maksymalne zostały określone osobną uchwałą Rady Miasta Krakowa.

W tym roku planowane jest jeszcze zaktualizowanie przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi na terenie Krakowa. Konieczność aktualizacji tych przepisów wynika ze zmiany ustawy o transporcie drogowym.

Przepisy dotyczące nowego oznakowania taksówek obowiązują od 2 lutego.


Nowa barwa wraz z symbolami heraldycznymi są zgodne z uchwałą nr CXXIII/1150/02 Rady Miasta Krakowa z 9 października 2002 r. w sprawie symboli Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa oraz Zarządzeniem nr 760/2021 Prezydenta Miasta Krakowa z 22 marca 2021 r. w sprawie ustalenia „Zasad zarządzania znakami towarowymi Gminy Miejskiej Kraków”.

Źródło: Miasto Kraków

- Reklama -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły