fbpx test

MEiN przedstawiło wymagania egzaminacyjne dla matur w 2023 i 2024 roku (dokument)

Koniecznie przeczytaj

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na swojej stronie internetowej wymagania egzaminacyjne, jakie będą obowiązywały podczas matur przeprowadzanych w roku 2023 i 2024 dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz 5-letniego technikum.

W związku z epidemią COVID-19 i z koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny w maju 2021 r. po raz pierwszy przeprowadzony został na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak we wcześniejszych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania te stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.

W kwietniu 2021 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że także wiosną 2022 r. egzaminy będą przeprowadzone na podstawie wymagań. Maturę zdawać będzie wtedy ostatni rocznik absolwentów 3-letniego liceum ogólnokształcącego.

Szef MEiN poinformował także, że w 2023 i 2024 r. egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Wiosną 2023 r. do egzaminów maturalnych przystąpi pierwszy rocznik absolwentów 4-letniego liceum, który się uczy według nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. A wiosną 2024 r. obok drugiego rocznika absolwentów 4-letniego liceum maturę zdawać będzie pierwszy rocznik absolwentów 5-letniego technikum, również uczący się zgodnie z nową podstawą programową. Stąd konieczność opracowania dla nich innych wymagań niż obowiązujące na maturze w 2021 i 2022 r.

Na przełomie grudnia i stycznia MEiN przeprowadziło prekonsultacje wymagań egzaminacyjnych na maturę w 2023 i 2024 r. We wtorek opublikowało wymagania na swojej stronie internetowej. Wymagania te zostały opracowane przez zespoły ekspertów, którzy w ostatecznej wersji dokumentu uwzględnili również znaczną część uwag przekazanych do CKE i MEiN podczas prekonsultacji propozycji wymagań, przeprowadzonych na przełomie grudnia 2021 r. i stycznia 2022 r.

Zaprezentowane przez MEiN wymagania egzaminacyjne są dostępne w formie załącznika pod tym tekstem. Zgodnie z zapowiedzią resortu zostaną one wkrótce opublikowane w formie rozporządzenia ministra edukacji i nauki.

Treść dokumentu:

https://samorzad.pap.pl/sites/default/files/2022-02/Wymagania_egzaminacyjne_na_egzaminie_maturalnym_w_2023_r.pdf

- Reklama -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły