fbpx test

Blisko 100 mln zł na nakładki w Krakowie

Koniecznie przeczytaj

W latach 2022–2023 remonty nakładkowe w Krakowie będą prowadzone z niespotykanym dotąd rozmachem. Za prawie 100 mln zł wyremontowanych zostanie od kilku do kilkunastu ulic w każdej dzielnicy, stosownie do bieżących potrzeb. Miasto otrzyma na to zadanie dotację z budżetu państwa.

W ramach przygotowań do igrzysk europejskich, które mają się odbyć od 21 czerwca do 2 lipca 2023 r., Kraków otrzyma rządową dotację na przygotowanie nie tylko infrastruktury sportowej, ale także poprawę stanu dróg. Pula środków na sam program remontów dróg i chodników wyniesie 97,8 mln złotych (z czego na 2022 r. zaplanowano 77,8 mln zł, a na 2023 r. – 20 mln zł).

Zanim w regionie ruszą igrzyska, w sportowym tempie na ulicach Krakowa będą pracować drogowcy. Remonty będą realizowane w systemie nakładkowym. Ma on zastosowanie na tych ulicach, gdzie nie ma potrzeby ingerencji w głębsze warstwy drogi – jej podbudowę czy konstrukcję. W przypadku zniszczonej nawierzchni, zamiast uzupełniać pojedyncze jej ubytki, po prostu wymienia się całą wierzchnią warstwę. Taka metoda jest trwalsza, niż punktowa oraz zdecydowanie mniej kosztowna niż np. przebudowa. Położenie nakładki sprawia, że ulica wygląda jak nowa.

Miejsc prac będzie sporo – zaplanowano remont ponad 100 ulic lub ich odcinków. Ponieważ równolegle toczą się mniejsze i większe inwestycje (np. budowa Trasy Łagiewnickiej, rozbudowa al. 29 Listopada, budowa linii do Górki Narodowej), a wkrótce ruszą też nowe, skoordynowanie wszystkich tych prac to spore wyzwanie, przy którym Zarząd Dróg Miasta Krakowa będzie ściśle współpracował z Wydziałem Miejskiego Inżyniera Ruchu. Aby zminimalizować niedogodności dla mieszkańców, większość remontów będzie realizowana w okresie wakacyjnym, w czasie weekendów lub w nocy. Z uwagi jednak na ich dużą liczbę prace potrwają od wczesnej wiosny do rozpoczęcia okresu zimowego.

Informacje o zmianach w organizacji ruchu w związku z tymi robotami będą na bieżąco publikowane na mapie prac drogowych.

W 2022 r. drogowcy pojawią się m.in. na: ul. Henryka Kamieńskiego (od ronda Matecznego do ul. Puszkarskiej, dodatkowo – dwie łącznice z ul. ks. Józefa Tischnera), ul. Półłanki (od ul. Nad Drwiną do ul. Agatowej), ul. Zakopiańskiej (od ul. Zawiłej do ul. Kąpielowej), al. Pokoju (na dwóch odcinkach pomiędzy ul. Stanisława Lema a rondem 308 Dywizjonu), al. Daszyńskiego (od ul. Masarskiej do ul. Grzegórzeckiej), ul. Kocmyrzowskiej (od ronda Kocmyrzowskiego do ul. Bulwarowej – wybrane odcinki), al. Słowackiego i al. Mickiewicza (wybrane odcinki po stronie nr parzystych), ul. Armii Krajowej (od ul. Przybyszewskiego do wiaduktu kolejowego), ul. Kuryłowicza (cała).

W 2023 r. remonty obejmą m.in.: ul. Babińskiego (od ul. Bunscha do ul. Kobierzyńskiej), ul. J. Zamoyskiego (cała), ul. Glinik (od ul. Wadowskiej do ul. Spławy), ul. Klemensa Janickiego (od ul. Ugorek do ul. Niedużej), ul. Piasta Kołodzieja (od pętli autobusowej do ul. Powstańców).

Wszystkie remonty muszą zostać wykonane do maja 2023 r.

Zobacz miejsca planowanych robót na mapie nakładek.

Źródło: https://www.krakow.pl/

Foto: https://www.krakow.pl/

- Reklama -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły